Darbo rinkoje – naujos tendencijos: darbuotojai ieško prasmės

Finansinė kompensacija, socialinės garantijos ir asmeninis tobulėjimas – tai faktoriai, neretai įvardijami kaip svarbiausi renkantis naują karjeros stotelę. Visgi dažnas darbuotojas atsižvelgia ne tik į atlyginimą ir kitus praktinius privalumus, bet ir į potencialios veiklos prasmę ir įtaką už ofiso ribų.

Prasmės stygius

Prieš trejus metus Tinbergeno institutas Nyderlanduose atliko tyrimą, kurio metu siekė išsiaiškinti darbuotojų požiūrį į jų darbą. Tyrėjai keturis kartus skirtingais laikotarpiais apklausė 100 tūkst. darbuotojų iš 47 valstybių ir sužinojo, kad 8 proc. profesionalų savo darbą įvertino kaip „socialiai nenaudingą“, o 17 proc. suabejojo savo veiklos verte. Didžioji dalis apklaustųjų teigė, kad socialinės prasmės aspektas darbe jiems yra svarbus, o neprasmingas darbas nekelia pasitenkinimo. Tuo metu „BetterUp“ atliktas tyrimas atskleidė, kad devyni iš dešimties amerikiečių net paaukotų 23 proc. ateities pajamų už „visada prasmingą darbą“.

Lietuvoje situacija dar prastesnė. Darbo paieškos portalo cvmarket.lt atlikta apklausa parodė, kad 15,3 proc. lietuvių mano, kad dirba beprasmį darbą, o 29,8 proc. apskritai nėra apsisprendę. Nors 61,7 proc. vyresnių nei 30-ties metų darbuotojų savo darbą laiko prasmingu, jaunuolių tarpe tokių atsirado tik 45 proc.

Nors prasmė yra subjektyvi ir daugiausia priklauso nuo žmogaus vertybių ir pasaulėžiūros, reikšmingas darbas dažniausiai apibūdinamas kaip užsiėmimas, teikiantis tiesioginę naudą visuomenei. Tokia veikla ne tik turi teigiamą įtaką aplinkai ir žmonėms, bet ir motyvuoja bei suteikia pasitenkinimo pačiam darbuotojui.

Keičia žmonių gyvenimus besivystančiose šalyse

Tuo metu tarptautinė informacinių technologijų ir konsultacinių įmonių grupė „NRD Companies“, kurios įmonės „NRD Systems“, „ETRONIKA“ ir „Norway Registers Development AS Lietuvos filialas“ veikia Lietuvoje, padeda vyriausybėms visame pasaulyje įgyvendinti skaitmenines transformacijas, teigiamai paveikiančias žmonių gyvenimus. Tokių projektų dėka besivystančių šalių – Senegalo, Zanzibaro, Barbadoso ir kitų – piliečiai gauna prieigą prie valstybinių paslaugų, nutolusių kaimo vietovių gyventojai gali kurti verslus, gauti paskolas.

Viena iš šalių, kuriai „NRD Companies“ šiuo metu padeda išgyventi teigiamą vidaus transformaciją yra Ramiojo vandenyno pietuose išsidėstęs Samoa salynas. Nelegalus verslas, žmonių grobimai, skurdas, socialinė atskirtis – tai šalį kamuojančios problemos, privertusios vyriausybę imtis kardinalių priemonių ir žengti skaitmenizacijos keliu. Valstybės valdžia, bendradarbiaudama su „NRD Companies“, siekia surašyti gyventojus ir sukurti nacionalinę skaitmeninių tapatybės dokumentų sistemą, kuri leis realiuoju laiku patvirtinti piliečių ir gyventojų tapatybę tiek fiziškai, tiek internetu. Toks žingsnis ne tik svariai prisidės prie socialinių ir ekonominių problemų sprendimo, bet ir padės pamatus e-identifikacijos ir e-valdžios sistemoms.

„Mes buriame komandas iš žmonių, kurie siekia reikšmės ne tik asmeniniame gyvenime, bet ir ten, kur praleidžia daug laiko ir investuoja savo fizines ir protines jėgas – darbovietėje, – sako vykdantysis „NRD Companies“ direktorius Mindaugas Glodas. – Akivaizdu, kad tokių žmonių atsiranda vis daugiau. Tą matome iš darbo pokalbių ir kandidatų klausimų. Kandidatus motyvuoja galimybė prisidėti prie ilgalaikių valstybinio masto pokyčių, keliauti į tolimas šalis, bendrauti ir edukuoti valstybių atstovus. Žinoma, svarbūs ir kiti kriterijai – atlyginimas, socialinės garantijos, komanda. Visgi jausmas, kai padedi tiems, kuriems pagalbos reikia labiausiai, yra neįkainojamas.“

Išsipildžiusi svajonė padėti Afrikos valstybėms

Dažnai „NRD Companies“ darbuotojai apie savo darbo vaisius gali išgirsti iš pirmų lūpų. Nors pandemijos metu bendradarbiavimas persikėlė į elektroninę erdvę, įprastai projektus įgyvendinančios komandos keliauja į tokias tolimas šalis kaip Barbadosas ar Kenija ir dirba kartu su vietiniais.

Į Ugandą, Tanzaniją, Zanzibarą ir Kaimanų salas vykęs įmonės programuotojas Tomas Pleiris teigia, kad įdomiausios patirtys buvo Afrikos šalyse, kur visiškai kitokia kultūra – nepaisant to, kad gyventojai yra vieni šilčiausių žmonių, šiose šalyse vis tiek gana nemažai įtampos: pavyzdžiui, viešos vietos labai griežtai saugomos – apsauginiai ginkluoti automatiniais ginklais, visi tikrinami metalo detektoriais. Apskritai vyrauja permainingos emocijos, o skurdas užmiesčiuose šokiruoja. IT specialistas džiaugiasi, kad savo darbu gali padėti spręsti šias problemas ir taip prisidėti prie žmonių gyvenimų gerinimo.

„Viena iš ryškesnių mano paauglystės svajonių buvo „tapti turtingu ir visus turtus sumesti į kovą su skurdu Afrikos šalyse“, – sako programuotojas. – Prabėgus beveik dešimtmečiui nuo šios svajonės užuomazgos, sėdėdamas Zanzibare pagalvojau, kad nors ir nesu „turtingas“, bet gyvenimas mane atvedė į „NRD Companies“, kur labai padedame trečiojo pasaulio šalims kitais būdais – jas skaitmenizuodami. Būdamas to dalimi lyg ir pildau savo vaikišką svajonę, tad šio darbo svarba man yra neįkainojama.“

Apie „NRD Companies“
„NRD Companies“ yra tarptautinė informacinių technologijų ir konsultacinių įmonių grupė, kuri specializuojasi viešojo sektoriaus ir skaitmeninės infrastruktūros sprendimų vystyme. Grupė vienija kompanijas, skiriančias ypatingą dėmesį finansinių ir vyriausybinių technologijų sprendimų kūrimui bei praktika paremtomis konsultacijoms, taip siekdama padėti pasaulio šalims įgyvendinti Jungtinių Tautų darnaus vystymosi tikslus. „INVL Technology“ grupei priklausanti „NRD Companies“ yra pripažinta rinkos lyderė ir veiklą plėtoja visuose penkiuose žemynuose. Grupės įmonės sėkmingai realizuoja elektroninių paslaugų teikimo ir mokesčių administravimo platformos projektus, nacionalinių paštų skaitmenizavimą bei kitus skaitmeninius sprendimus.
„NRD Companies“ grupę sudaro šios dukterinės įmonės: „Norway Registers Development AS“, „NRD Systems“, „ETRONIKA“, „NRD Rwanda“, „NRD Bangladesh“ ir „Infobank Uganda“. 
Daugiau informacijos: https://www.nrd.no

Jeigu siekiate profesinių iššūkių, jeigu Jums svarbu būti stiprios komandos dalimi – prisijunkite prie mūsų!

Šiuo metu ieškome

Šioje svetainėje naudojami slapukai, kurių pagalba galėsite joje naršyti patogiau. Daugiau apie SLAPUKŲ POLITIKĄ.    PRIIMTI VISUS    Nustatymai
©