Naujasis GPM deklaravimo vedlys tapo dvigubu laimėtoju konkurse NAUJASIS KNYGNEŠYS 2020

2020 m. rugpjūčio 4 d. Kūrybinių industrijų centre „Pakrantė“ vyko konkurso „Naujasis knygnešys 2020“ finalas, kuriame naujasis Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) vedlys laimėjo net du svarbius apdovanojimus „Geriausias sprendimas Lietuvai“ ir „Publikos simpatija“. Šio konkurso tikslas - atrasti originalius, inovatyvius, pažangius ir reikšmingus Lietuvoje sukurtus skaitmeninio turinio sprendimus, kurie įgyja teisę vadintis Lietuvos skaitmeniniais „naujaisiais knygnešiais“.

Galimybė GPM deklaraciją pateikti internetu atsirado dar 2004 m., kai VMI įdiegė Elektroninio deklaravimo sistemą (toliau – EDS). Gyventojai galėjo deklaruoti pajamas pildydami ir pateikdami specialias formas, tačiau jos šiems neretai buvo sunkiai suprantamos. Nors šios formos buvo dažnai naudojamos, tačiau jų pildymas gyventojams sukeldavo nemažai klausimų, buvo nepatogus, užtrukdavo ilgai, buvo daroma nemažai klaidų. Pasitaikydavo atvejų, kada gyventojai pamiršdavo deklaruoti kai kurias pajamas arba nežinodavo, kad jas turi deklaruoti. Valstybinė mokesčių inspekcija, siekdama supaprastinti deklaravimo procesą gyventojams, nutarė sukurti pajamų deklaravimo vedlį.

Kuriant naują vedlį, buvo supaprastinta gyventojų pajamų mokesčio (GPM) deklaravimo logika, integruotas duomenų atvaizdavimas realiuoju laiku iš kitų sistemų, pergalvota sistemos išvaizda bei iš esmės pagerintas intuityvumas. 

Gyventojai pajamų deklaravimo vedlį priėmė labai pozityviai. Dabar jie lengvai supranta deklaravimo logiką, nes yra „vedami“ per deklaravimo procesą. Pats vedlys nuo šiol yra pasiekiamas ir pritaikytas visiems: pildymas galimas iš mobiliojo įrenginio, o naudotojų sąsaja yra pritaikyta neįgaliesiems. Vedliu gali pasinaudoti ir lietuviškai nekalbantys gyventojai (išversta į anglų kalbą). Taip pat sumažėjo klaidų kiekis, nes naudotojai yra vedami vedlio, kuris neleidžia suklysti. Individualiose deklaracijose atvaizduojami duomenys pateikiami realiuoju laiku, t.y., atitinka tos dienos faktinę situaciją. Gyventojui suformavus deklaraciją, iškart matoma grąžintina ar mokėtina suma. Kai yra mokėtina suma, ją galima iš karto susimokėti, pasinaudojant Elektroniniais valdžios vartais.

VMI inicijuotą projektą įgyvendino viešąjį konkursą laimėjusi UAB „NRD Systems“, kuri atliko programinės įrangos kūrimo ir EDS vystymo dalį, kartu su UAB „NFQ Technologies“, kuri jungtinės veiklos sutarties pagrindu įgyvendino naudotojų patyrimo (angl. User Experience, UX) ir dizaino darbus.

Atnaujintos EDS sistemos ypatumai, lyginant su senąja:

 1. Naudodamas GPM deklaravimo vedlį gyventojas turi atsakyti į paprastus klausimus. Standartiniame scenarijuje, kai gyventojas per metus turi tik vienos rūšies pajamas, GPM deklaracijos pildymas tetrunka vos kelias minutes.

 2. Pradedant GPM deklaravimą, duomenys gyventojo deklaracijai yra surenkami automatiškai ir pateikiami iš kitų duomenų teikėjų realiuoju laiku.

 3. Deklaravimo duomenys yra pateikiami ekrane arba yra galimybė pradinius duomenis peržiūrėti pdf formatu.

 4. Visi deklaravimo duomenys yra peržiūrimi, suvedami, papildomi ir išsaugomi realiuoju laiku.

 5. Gyventojui suvedus papildomus duomenis ir pasirinkus jų pateikimo funkciją, jie yra patikrinami ir jų pagrindu atliekami skaičiavimai, kurių rezultatas yra pateikiamas gyventojui patogia forma.

 6. Prieš teikiant deklaraciją, visa pateikiama informacija yra atvaizduojama vienoje vietoje ir gyventojas renkasi, ar deklaraciją pateiks, ar grįš į deklaracijos pildymą.

 7. Nutraukus deklaracijos pildymą, gyventojas turi galimybę deklaracijos pildymą pratęsti vėliau.

 8. Užpildžius deklaraciją, duomenys gyventojui yra pateikiami peržiūrai ir patvirtinimui.

 9. Jei pateikus deklaraciją yra nustatoma, kad gyventojas yra skolingas valstybei, priskaičiuotus mokesčius galima sumokėti iš karto, pasinaudojant Elektroniniais valdžios vartais.

 10. Mokesčių permokos atveju, gyventojui tereikia patikrinti, ar VMI turima sąskaita teisinga arba pasirinkti kitą iš VMI žinomų gyventojo sąskaitų, į kurią bus grąžinta permoka.

 11. Patogiai parodomos klaidos ar įspėjimai, kurie pateikiami sąrašu arba prie konkretaus susijusio įrašo.

 12. Sprendimas pritaikytas ne tik patogiam gyventojų deklaravimui, bet ir VMI darbuotojų darbui, kai tenka pildyti deklaracijas už pačius gyventojus.

 

Apibendrinant galima teigti, jog vedlys sumažino laiko sąnaudas, reikalingas deklaracijai užpildyti, klaidų tikimybę, padidino naudotojų pasitenkinimą ir sumažino VMI darbuotojų įsitraukimo poreikį.

Jeigu siekiate profesinių iššūkių, jeigu Jums svarbu būti stiprios komandos dalimi – prisijunkite prie mūsų!

Šiuo metu ieškome

Šioje svetainėje naudojami slapukai, kurių pagalba galėsite joje naršyti patogiau. Daugiau apie SLAPUKŲ POLITIKĄ.    PRIIMTI VISUS    Nustatymai
©